Jdi na obsah Jdi na menu
 


Styly orientálního tance

 

Kabaretní styl

 

- Nejčastěji viditelný a nejvíce prezentovaný druh tance.
- Jako doplňky se používají závoje, činelky, šavle, svíčky, květiny či dokonce živí hadi.


 • Klasické egyptské raks sharki je elegantní, důraz se klade na propracovanou a kontrolovanou práci boky a správnou interpretaci hudby. Hudba často mění rytmus. V Egyptě by veřejně vystupující tanečnice měla mít zakryté bříško, proto se pod dvoudílný kostým nosí něco jako "tělová punčocha". Oblíbené jsou též bohatě zdobené šaty vcelku.
 • Turecký kabaretní styl je temperamentní, vyznačuje se výraznými třasavými pohyby boky, pracuje se více horní částí těla a rukama. Tanečnice aktivně komunikuje s publikem, někdy až vyzývavě. Hudba je rychlá, a méně častými změnami rytmu. Kostým bývá dvoudílný, bohatě zdobený třásněmi a většinou i dosti sporý. Jako doplněk tanečnice velmi častou používá hru na prstové činelky.

   

Folklorní tance

 

- Lidové tance, typické pro každý stát či oblast Orientu.
- V současné době je možno vidět i jejich zmodernizovanou - kabaretní podobu, např.: tanec s hůlkou, tanec se svícnem...


 • Saidi (tanec s hůlkou) má svůj původ v jižním Egyptě. Původně mužský tanec, který byl ukázkou a prezentací umu v boji, převzaly i ženy coby zábavnou parodii. Tanečnice nebo tanečník jako pomůcku užívají hůl či hůlku. Tancuje se v tradičních dlouhých šatech nebo v jednodílných kabaretních variacích na tento oděv.
 • Fellahi je skupinový tanec egyptských sedláků, kteří při něm za doprovodu rychlé veselé hudby znázorňují svoje běžné denní činnosti. Tančí se v tamním obyčejném oděvu - dlouhých a širokých šatech.
 • Ghawazee je velmi temperamentní a zemitý tanec, který s sebou do Egypta přinesli Cikáni z Balkánu. Tančí se v jednoduchých běžných šatech - široké kalhoty, halena, živůtek, čepička, a nebo v široké krátké sukni a vysokou ozdobou ve vlasech.
 • Eskanderani (Melaya Leff) má historii sahající asi pouze 100 let zpátky. Je to rozverná prezentace osobnosti a vzhledu ženy. Tanečnice se chová koketně až vyzývavě, na sobě má krátké barevné šatičky, možné jsou i džíny nebo capri kalhoty, jako obutí pantoflíčky na podpatku, někdy má obličej symbolicky zahalený rouškou. Coby taneční pomůcka se užívá melaya - tradiční kus ženského oděvu.
 • Khaleegy má svůj původ v oblasti Perského zálivu. Tanečnice pohupuje do rytmu tělem a hlavou, přitom opisuje různé kruhy či osmičky svými dlouhými rozpuštěnými vlasy. Tančí se v širokých bohatě zdobených šatech, které jsou oblečeny přes běžný oděv.

   

American Tribal

 

pochází z USA, je to nejmladší druh orientálního tance. Jedná se o etnický tanec, který vznikl smícháním různých tanečních stylů. Tančí se většinou v širokých sukních a kalhotách. Typické jsou turbany a množství masivních stříbrných šperků.

 

Perský tanec

 

působí spíš jako balet. Je to původně duchovní tanec, téměř se nevyskytují pohyby boky. Důležité jsou hlavně pohyby rukou a výraz. Tanečnice má oblečen dlouhý zdobený kabátec a široké kalhoty.

 

Klasické indické tance

 

mají odlišnou podobu podle toho, ze které části Indie pocházejí. Společných znakem všech je důraz na výraz a přesnost předváděných gest. Často se jedná o "vyprávění příběhů", které mají svůj původ v mytologii nebo náboženství. Kostýmy jsou různé dle stylu prezentovaného tance.

 

Bollywood

 

je efektní moderní tanec prezentovaný v indických filmech. Jedná se o spojení klasického indického a jakéhokoliv moderního tance. Jako kostýmy je k vidění současné oblečení i klasické indické oděvy jako sárí, polosárí či pandžábí. Vše v rozmanitých barvách s množstvím třpytivých doplňků.

 

Fantasy Orient

 

je velmi často prezentován v Evropě a Americe. Zahrnuje jakýkoliv taneční projev s větším či menším podílem orientálního tance. V podstatě se sem dá zařadit vše, co není klasický kabaretní či folklorní tanec. Většinou se jedná o kombinace kabaretního orientálního tance s jinými tanečními styly, např. indicko-arabský mix, arabské flamenko, samba-orient… Velmi oblíbené jsou tance s efektními pomůckami jako jsou Isis wings, závoje, šavle, svícny nebo ohňové vějíře.

 

Oblast, ve které má orientální tanec svůj původ, zahrnuje území od Indie, přes Afriku, až po Španělsko….má mnoho druhů a variací, a každá z nich odráží kulturu daného státu z něhož pochází.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Recommendations: how to promote your orientamahirimah.estranky.cz

(LatonyaDox, 26. 3. 2018 7:37)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Elon Musk was right: artifitial intelligence will make new WAR. The "XEvil" was released!

(MashaDak, 13. 12. 2017 22:07)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Krásné

(Marie Stránská, 18. 11. 2008 20:16)

Krásně napsané stránky. :-)