Jdi na obsah Jdi na menu
 


Henna

 

Hennu zná většina lidí jako přírodní barvu na vlasy. Možnosti jejího využití jsou ale mnohem širší. V Indii a na celém středním východě se užívá také ke zdobení celého těla.
Barvivo se získává z rostliny Lawsonie, jejíž usušené lístky smíchané s horkou vodou zabarví kůži mahagonovým odstínem. Tento košatý keřík je většinou 1,5 - 6 metrů vysoký a má podlouhlé zelené lístečky. Kvete převážně v červenci a srpnu a jeho krémové, žluté, růžové či červené kvítky sladce voní. Po odkvětu zůstávají malé kulaté modročervené plody. Roste v horkém a suchém podnebí, zejména v Indii, v Egyptě a v Tunisu.

 

Existují určité rozpory v tom, kdy se henna začala užívat. Nezvratným důkazem jsou již egyptské mumie, jejichž vlasy a nehty byly obarveny egyptskou načervenalou hennou. Botanikové ovšem věří, že rostlina pochází z Persie. Většina odborníků se shoduje alespoň na tom, že se henna užívá už asi 5000 let! Tomu nasvědčují i archeologické průzkumy - v Indii v jeskyni Adžanta Elora u Bombaje (320 n.l.) - zdejší malba zobrazuje princeznu z Patliputry, jak sedí pod stromem a ruce i nohy má pomalovány květinovým vzorem z henny. Také v Písni Šalamounově je henna opěvována. V Indii má henna mezi rostlinkami své významné místo. Indové věří, že henna je obzvláště milá bohyni Lakšmí, takže přináší štěstí a prosperitu.
Velmi často je henna používána ke zdobení těla. Podle tradice se hennou v Indii zdobí při významných oslavách nejen ženy, ale i muži a děti. Krásné ornamenty vyzdvihují výjimečnost svátečního dne.
Henna obsahuje velké množství duálních pigmentů - karoten (oranžový) a xantrofyl (žlutý). Pak také obsahuje chlorofyl "a" a "b". Když hennu smícháte s vodou a vytvoříte tak pastu, tyto pigmenty se rozpustí ve vodě. Když se pasta nanese na dlaň, pigmenty prostoupí pokožkou (epidermis) a spojí se s buňkami pokožky na delší dobu (15 dní až měsíc). Této reakci se říká přirozená chromatografie.

 

Jak vytvořit tetování hennou:


Můžu doporučit hennu ajurvédskou - to znamená zelený prášek bez chemických přísad, který má léčebné účinky. Zelený pudr zalijeme horkou vodou a vytvoříme pastu, která není ani příliš hustá, ani nekape. Necháme alespoň 3 hodiny (nejlépe přes noc) odležet v lednici. Hennu poté aplikujeme na depilovanou, peelingem ošetřenou pokožku. V případě užití přírodní henny aplikujte na kůži olej (nejlépe eukalyptový - ten pokožku připraví k přijmutí barviva), poté můžete tvořit samotné obrazce. tradičně se nanáší dřevěnou tyčinkou - to chce ale opravdovou zručnost. Pro začátečníky se prodávají různé aplikační sáčky s úzkým otvorem, nebo se užívá obyčejný sáček s propíchnutým koncem. Když vytvoříte celý obrazec a henna zaschne, aplikujte na ní opatrně olej. Pak ovažte ozdobenou část těla gázou a nechte působit přes noc. Ráno opatrně sloupněte hennu a neustále ji mažte olejem. Tetování Vám vydrží asi 2 - 3 týdny, podle toho, jak se o něj budete starat. Výsledný odstín záleží na barvě Vaší pokožky - čím je tmavší, tím bude barva více splývat a bude méně výrazná. Pokud chcete, aby henna lépe prostoupila pokožku, měla lepší barvu a také krásně voněla, můžete přidat něco z následujících doplňků: hřebíček, levanduli, citrónovou šťávu, cukr nebo eukalyptový olej. Hennu si můžete obohatit také spoustou dalších přídavků - například silnou kávou nebo čajem, které přidáte do směsi. Množství receptů, jak vytvořit tetovací pastu z henny je nekonečně mnoho....Takže zkoušejte tak dlouho, dokud nebudete spokojeni.

 

 

 

Druhy henny v současnosti:


Dnes existuje opravdu mnoho druhů henny. Je proto nutné se v nich orientovat tak, abychom dosáhli při zdobení kýženého výsledku.

 

 

 

Henna pasta: Prodává se v hliníkových tubách s plastikovým hrotem k aplikaci. Je nutné dbát na datum spotřeby, jelikož tyto pasty bývají často prošlé a tudíž nekvalitní.

 

Černý henna pudr: Je to směs prášku z henny a chemikálií. Je v něm mnoho syntetických přísad proto, aby barvil černě. U některých lidí vyvolává silné alergické reakce.

 

Neutrální henna pudr: Vyrábí se z různých druhů lístečků henny. Dává se také symbolicky na náhrobní kameny jako požehnání.

Rostlinný henna pudr: Nejčastěji se používá k barvení vlasů. je to směs prášku z henny a bylinek. Je ideální pro regeneraci vlasů, kterým dodává pevnost.

 

Červený henna pudr: O tento druh je skutečně velký zájem - zabarvuje totiž kůži do červena. Je vhodný zejména jako svatební tetování, nebo pro tanečnice kathaku. Vhodný je spíše pro světlou pleť. Světlým vlasům pak dodává načervenalý nádech.

 

Co hennou zdobíme?:

 


Postupem času se stalo používání henny mezinárodní záležitostí. Originální způsob tetování se stal velmi populární a od tradičního zdobení rukou a nohou se přešlo i k různým módním tetováním na zádech, pažích, kotnících, pupíku atd. Lze říci, že hennou můžeme zdobit vlastně celé tělo, jelikož je zdraví prospěšná. Rituální zdobení hennou se tradičně vztahuje zejména na nevěsty. Totiž stále se věří, že ozdobené ženě přinesou ornamenty štěstí a krásu. V Indii také existuje pověra, že čím tmavší Vám tetování na kůži vyjde při mehandi, tím více Vás bude mít ráda manželova tchýně.

 

Hennu používají ženy a dívky každého věku. Je to ale doména především žen vdaných, které se takto - společně s bindi - označují. Vdovy většinou tetování nenosí.

 

Henna na středním východě:

 


Ve této oblasti se henna užívá k dekorování rukou i nohou. Také muži k barvení vlasů a vousů používají právě hennu. Ženy se zdobí ornamenty přibližně každé dva týdny - obvykle po večerní modlitbě. Věří se, že působení barviva je nesilnější právě v noci a zvláště, pokud se nechá působit přes celou noc. K dosažení maximální tmavosti odstínu se vaří vyschlý citron ve vodě. Ta se pak přidá do hennové pasty. Kyselost činí barvu trvanlivější a také látky obsažené v citrusech odstín ztmavují. Po 3 až 4 dnech se promění barva tetování z tmavě hnědé na kaštanovou a za dalších 10 dnů je již světle oranžová. Tetování je znovu obnoveno většinou podle linií vybledlého tetování.
Pokud chceme vytvořit složité tetování po arabském vzoru, je vhodné používat párátko nebo sirku, jimiž nanášíme pastu. Ruka musí být energicky natažena po celou dobu tetování, jinak by bylo zdeformováno vráskami a nerovnostmi kůže.

 

Styly tetování:

 


Rajasthani: Velmi oblíbený tradiční design, v kterém se uplatňují zvláště květinové motivy, jemné linky a celé působí jako krajka.


Gujarati, Marwari: V tomto stylu se často užívá oblíbený motiv pávů.


Mughlai, Khujaraho: Široké květinové motivy, Ganesha, manželé


Arabic: V arabských motivech naleznete obrovskou kreativitu, úžasné arabesky, ornamenty a linie dohromady vypadají nádherně. Lidská či zvířecí postava se nezpodobuje.


African mehndi: Geometrické obrazce vytvořené tmavou hennou na kůži vytvářejí rytmus. Zajímavé je například marocké tetování na bradě a tvářích v podobě teček, které prý zabraňují vstupu zlého ducha.

 

Hnědý henna pudr: Užívá se k aplikaci henny na ruce, nohy, tělo i moderní tetování. Je ideální k obarvení šedivých a bílých vlasů do hněda. 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Vzory tetování hennou

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář