Jdi na obsah Jdi na menu
 


 Břišní tanec a těhotenství

  

logo

 

Orientální břišní tanec vznikl původně jako tanec rodiček ve střední Africe 10 000 let př.n.l. Říká se mu také nejstarší tanec na světě. Je tedy příznačné, že se mu nejsnadněji učí právě těhotné ženy. Vyvinul se z kultů plodnosti starověkých kultur. Porodní rituál tehdy probíhal, a v některých oblastech probíhá i dnes, asi takto: Když nastal čas porodu, shromáždily se všechny ženy kmene do zvlášť připraveného stanu, utvořily kruh a rodička si uprostřed vyhloubila v zemi jamku, kterou vystlala něčím měkkým (např. kožešinou). Pak spolu všechny hodovaly, zpívaly a tančily a maminka své miminko vytančila. Atmosféra společného tance navíc předem dodávala rodičce odvahu a důvěru k porodu, dokud dítě nepřišlo na svět. Během těhotenství umožňuje tanec nejintenzivnější kontakt s miminkem, které je těmito zcela přirozenými, pomalými, vlnivými, kolébavými a houpavými pohyby jemně masírováno a hlazeno. Při tanci žena přímo cítí reakce dítěte a učí se jim naslouchat. V těhotenství by ženy měli tančit samozřejmě v pomalém rytmu a velmi něžně, naopak během první doby porodní, mezi stahy, se doporučuje rytmus dynamičtější, díky němuž se zmírňují porodní bolesti a urychluje porod. Tím, že první dobu porodní mezi stahy žena protančí vlnivými, krouživými a třesoucími pohyby, umožní miminku, které sestupuje porodními cestami spirálovitě, mnohem snadnější příchod na svět.

 

     Ideální je stav, kdy se žena tomuto tanci věnuje již před početím, ale začít se dá kdykoliv během těhotenství. Některé dynamické prvky se pochopitelně v tomto období vynechávají.

 

     Břišní tanec posiluje pánevní, břišní a zádové svaly i páteř, tedy to, co je v těhotenství a během porodu nejvíc zatěžováno. Učí dobře dýchat a relaxovat. Tanec v pomalém tempu je velmi uklidňující a zároveň osvěžující.

 

     Tanec je ve svém původním významu radostí ze života. To nádherně koresponduje s obdobím těhotenství, kdy ženě nabízí možnost plného a radostného prožívání, těšení se na miminko a hrdosti z naplněného ženství

 

logo

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

krásně napsané

(budoucí maminka, 31. 10. 2008 15:05)

máš to krásně napsané. já čekám miminko a jak sem si přečetla tento článek tak ti musim říčt že stim břišním tancem asi začnu když to prý zmírňuje bolesti :-)